sobota, 30 maja 2015

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Coraz więcej ludzi interesuje się rozwiązaniami pozwalającymi na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł  do pozyskiwania energii. Popularne stają się na przykład przydomowe instalacje wiatrowe pozwalające na zamianę mocy wiatru w elektryczność. Innym rozwiązaniem są systemy, które pozwalają na przekształcenie promieniowania słonecznego w użyteczną dla nas postać. Służą do tego kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne, które często są uznawane za ten sam rodzaj instalacji. Istnieje jednak między nimi znaczna różnica: pierwsze z nich pozwalają na zamianę energii słonecznej w ciepło, a drugie służą do pozyskania energii elektrycznej.

Różnice
Chociaż oba typy instalacji korzystają z tego samego źródła energii odnawialnej to cel ich działania jest całkowicie odmienny. Kolektory słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego w celu ogrzania wody. Prowadzi do tego trzy etapowy proces:
  • na początku promieniowanie słoneczne zostaje przez kolektor zamienione w ciepło,
  • w drugim etapie wytworzona energia zostaje przekazana nośnikowi ciepłą, którym może być na przykład ciecz lub gaz,
  • w ostatnim etapie nośnik ciepła dociera do zbiornika z wodą, którą ogrzewa.
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to dwa całkiem odmienne systemy.
Istnieje wiele rodzajów kolektorów słonecznych, lecz ich główna zasada działania jest stała. Używa się nich przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej oraz basenowej, jako dodatkowy sposób na ogrzanie budynku lub też źródło ciepła technologicznego.


Panele fotowoltaiczne służą do zamieniania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Są coraz popularniejsze wśród gospodarstw domowych, bowiem pozwalają na uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii. Stały ich rozwój technologiczny sprawia także, że są coraz bardziej wydajne - kiedyś stosowano je wyłącznie w niewielkich urządzeniach elektrycznych takich jak na przykład kalkulatory, a w dzisiejszych czasach potrafią już być znaczącym źródłem energii dla gospodarstwa domowego. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach będą coraz popularniejszym rozwiązaniem naszych problemów z pozyskiwaniem energii.

poniedziałek, 25 maja 2015

Jak obniżyć rachunki za prąd

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie nasze domowe sprzęty wykorzystują energię elektryczną. Nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez korzystania z pralek, zmywarek, telewizora czy też komputera. Dlatego też  coraz większa część naszego miesięcznego budżetu  zostaje przeznaczona na koszty z tym związane. W większości przypadków jesteśmy skazani na korzystanie z ograniczonej liczny źródeł energii elektrycznej i nie mamy możliwości swobodnego zmiany dostawcy. Jednak istnieje kilka prostych zasad i rozwiązań, które pozwolą nam na ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną.

Sposoby na zmniejszenie kosztów
Na początku powinniśmy sprawdzić jakie urządzenia się podłączone do prądu oraz czy z nich korzystamy. Może się na przykład zdarzyć, że nasz rzadko używany napęd DVD przez cały czas jest włączony, chociaż praktycznie z niego nie korzystamy. Inną ważną kwestią jest tryb czuwania urządzeń. Chociaż urządzenia pozostawione w tym stanie  pobierają znacznie mniej prądu, to w skali na przykład miesiąca potrafi uzbierać się z tego poważna kwota. Dlatego też warto podłączyć urządzenia do listw wyposażonych w wyłącznik, co pozwoli nam na szybkie odłączenie danego sprzętu od źródła prądu. Należy pamiętać by w ten sposób wyłączać urządzenia na noc lub w przypadku naszej dłuższej nieobecności.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz uniezależnienie się od tradycyjnych jej źródeł jest zainstalowanie rozwiązania jakim są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim będziemy mogli zamienić energię słoneczną na energię elektryczną. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla środowiska, bowiem nie prowadzi do powstawania żadnych szkodliwych substancji. Koszty zainstalowania potrzebnych urządzeń szybko się zwrócą i będziesz mógł cieszyć się osobistym źródłem energii.

Należy również pamiętać by wykorzystywać wyłącznie energooszczędne urządzenia oraz żarówki.

wtorek, 19 maja 2015

Kim jest prosument?

W dzisiejszych czasach konsument ma o wiele silniejszą pozycję niż kiedyś. Jest lepiej poinformowany i bardziej świadomy aspektów związanych z produktami obecnymi na rynku - wybiera je nie tylko ze względu na cenę, lecz również bierze pod uwagę swoje preferencje (na przykład dotyczące ekologicznego sposobu wykonania). Dzięki dostępowi do sieci komunikacyjnych takich jak na przykład media społecznościowe, blogi czy też komunikatory jest w stanie zniechęcić lub zainteresować znaczą liczbę osób. Współczesny konsument może być również realnie zaangażowany w tworzenie oraz reklamowanie produktów lub równoczesną produkcję i konsumpcje towarów czy też usług - może stać się prosumentem.

Współczesny konsument
Dom, który ma zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Mylą się osoby, które sądzą, że prosument jest nowym zjawiskiem - już w dalekiej przeszłości, gdy społeczeństwo zajmowało się głównie rolnictwem większość osób była prosumentami. Brali udział w realnym wytwarzaniu oraz konsumpcji dóbr. Zjawisko to zostało zmarginalizowanie w czasie gwałtownego rozwoju przemysłu, bowiem ludzie rezygnowali z wytwarzania dóbr, które mogli bezproblemowo kupić na rynku. Masowa produkcja oraz rozwój techniki sprawił, że produkowane towary znacznie potaniały i większość osób mogła bezproblemowo z nich korzystać. W obecnych czasach zjawisko to znów wraca do łask jednak z pewnym wyjątkiem - prosumenci nie są już samowystarczalni.

Dobrym przykładem współczesnego prosumenta są osoby, które wykorzystują panele fotowoltaiczne do produkcji energii. Część wykorzystują do własnych potrzeb, a nadwyżkę mogą odprowadzić do sieci i sprzedać ją zakładowi energetycznemu. Są więc nie tylko konsumentami danego dobra, lecz także jego producentemi.

Współczesny konsument chce aktywnie uczestniczyć w procesach zachodzących na rynku. Nie jest już tylko biernym widzem, lecz sam wytycza nowe szlaki w postępie i rozwoju. Dzięki takiej postawie nie jest skazany wyłącznie na decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwa. Jednak wciąż każdy z nas ma za mało z prosumenta, a za dużo z konsumenta.

wtorek, 12 maja 2015

Wady i zalety energii słonecznej

Coraz większa ilość ludzi decyduje się na wybór rozwiązań związanych z produkcją energii z odnawialnych i ekologicznych źródeł. Ich wybór jest podyktowany różnymi względami - troską o środowisko oraz los przyszłych pokoleń, korzyściami ekonomicznymi czy też chęcią wypróbowania nowego sposobu na pozyskanie energii. Niezależnie od powodu wszyscy doświadczają związanych ze swoim wyborem korzyści oraz uniedogodnień, bowiem również technologie uzyskiwania energii z promieniowania słonecznego nie są doskonałe i posiadają swoje zalety i wady.

Plusy i minusy
Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych ma jedną podstawową zaletę - jest niewyczerpana. Coraz częściej mówi się w mediach o zagrożeniach związanych z ciągłym wzrostem zapotrzebowania przemysłu oraz gospodarstw domowych na energię elektryczną, przy jednoczesnych ograniczeniach związanych z pokładami surowców, które wykorzystywane są do jej produkcji. Gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel kamienny kiedyś w końcu się skończą i lepiej żebyśmy byli na to przygotowani na przykład poprzez upowszechnienie technologii, które umożliwiają pozyskanie energii z naturalnych źródeł takich jak promieniowanie słoneczne. Ważne by wykorzystywane panele fotowoltaiczne cechowały się wysoką efektywnością oraz niezawodnością tak jak na przykład te oferowane przez firmę Dezin, której ofertę można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy Fotowoltaika Śląsk. Wykorzystanie wysokowydajnych paneli sprawi, że będziemy mogli zrezygnować z wykorzystywania energii z innych źródeł.
Inną istotną cechą związaną z wykorzystaniem energii słonecznej jest to, iż jej wytworzenie nie jest związane z emisją szkodliwych substancji.  Energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych jest bezpieczna dla środowiska naturalnego i nie prowadzi do jego degradacji jak to ma miejsce przy wykorzystaniu tradycyjnych źródeł nieodnawialnych.
Rozwiązanie to jest również korzystne ze względów finansowych. Wszystko wskazuje na to, że cena energii produkowanej w konwencjonalny sposób będzie w najbliższych latach gwałtownie rosnąć co spowoduje zainteresowanie nowymi sposobami na pozyskanie jej z innych źródeł. Warto być do tego przygotowanym i wcześniej zatroszczyć się o nieuniezależnienie od dostawców energii elektrycznej. Ponadto koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych szybko się zwracają i pozwalają na znaczne oszczędności.
Oczywiście rozwiązanie to ma także pewne wady, do których zaliczyć można między innymi problemy wynikające ze zmienności dobowej i sezonowości promieniowania słonecznego oraz możliwość wystąpienia zakłóceń w produkcji energii podczas występowania pewnych zjawisk atmosferycznych.

Czy warto?
Wszystko wskazuje na to, że rozwiązania związane z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł staną się coraz popularniejsze. Nie da się zaprzeczyć faktom o ograniczonej liczbie surowców z nieodnawialnych źródeł energii oraz o stale rosnącym zapotrzebowaniu człowieka na energię z nich wytwarzaną. Dlatego też energia uzyskiwania z promieniowania słonecznego w najbliższym czasie powinna stać się jednym z głównych źródeł pozyskiwania energii przez gospodarstwa domowe.

wtorek, 5 maja 2015

Energia słoneczna w służbie człowieka

Zapotrzebowanie na energię dla gospodarstw domowych oraz przemysłu i sektora usług wciąż rośnie. W obliczu powolnego wyczerpywania się złóż nieodnawialnych paliw organicznych oraz by spowolnić negatywne zmiany klimatyczne coraz częściej wykorzystuje się sposoby na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł takich jak na przykład energia słoneczna, wiatrowa czy też wodna. Technologie z tym związane wciąż się rozwijają i stają się coraz bardziej efektywne oraz ekonomiczne. Dlatego też przewiduje się, iż w niedalekiej przyszłości odnawialne źródła energii staną się jedną z najczęściej stosowanych metod pozyskiwania energii.

Energia kiedyś i dziś
Przed okresem powszechnego wykorzystywania energii elektrycznej przez człowieka, w codziennym życiu korzystał on z naturalnych źródeł energii. Słońce dostarczało ciepło oraz światło, woda i wiatr napędzały proste maszyny (na przykład wiatraki), a spalanie drewna pozwalało na obróbkę surowców i przyrządzanie posiłków. Upowszechnienie energii elektrycznej sprawiło, iż praktycznie zastąpiła wymienione źródła – dostarcza nam światło, ciepło oraz energię niezbędną do działania urządzeń.  Jednak wytwarzanie energii wiąże się z koniecznością wykorzystywania surowców takich jak na przykład węgiel lub ropa naftowa. Problem leży w ich ograniczonej ilości – człowiek wykorzystuje coraz więcej surowców, których złoża prędzej czy później ulegną wyczerpaniu. Co wtedy?
Rozwiązaniem tego problemu mogą być odnawialne źródła energii, których wykorzystanie nie wiąże się z ich wyczerpywaniem, bowiem ich zasób odnawia się w krótkim czasie.  Zalicza się do nich energię słoneczną, wiatrową, geotermalną, wodną oraz pochodzącą ze spalania biomasy. W dzisiejszym artykule zajmiemy się bliżej energią pochodzącą ze Słońca.
Źródłem energii słonecznej jest Słońce, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne rozchodzące się we wszystkich kierunkach i dochodzące praktycznie do każdego zakątka Ziemi.  Energia ta, może zostać zamieniona na ciepło (kolektory słoneczne) oraz prąd (poprzez ogniwa fotowoltaiczne oferowane przez firmę Dezin, którą można znaleźć wpisując hasło Fotowoltaika Rybnik do wyszukiwarki). Pierwsze z nich najczęściej instalowane są na dachach budynków i służą do podgrzewania wody lub ogrzewania mieszkania. Energię elektryczną można uzyskać dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, które do jej produkcji wykorzystują energię pochodzącą ze Słońca. Energia ta posiada wiele zalet – jest bezpieczna dla środowiska, bowiem nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, jej zasoby są nieograniczone, a także jest niemal wszechobecna.  Oczywiście, aby efektywnie z niej korzystać należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak jej cykliczność, zmiany natężenia w różnych porach roku oraz wpływ warunków atmosferycznych.

Energia słoneczna coraz popularniejsza
Chociaż wciąż nie wykorzystujemy energii słonecznej na skale masową to podróżując po Polsce coraz częściej możemy zaobserwować na dachach i w okolicach domów instalacje z ogniwami fotowoltaicznymi. Ich popularność wiąże się między innymi z modą na ekologiczny tryb życia oraz wciąż rosnącymi kosztami energii elektrycznej, pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Wszystko wskazuje na to, iż jej wykorzystanie przez gospodarstwa domowe w nadchodzących latach wzrośnie i powoli zacznie wypierać energię, która pochodzi z nieodnawialnych źródeł.