wtorek, 5 maja 2015

Energia słoneczna w służbie człowieka

Zapotrzebowanie na energię dla gospodarstw domowych oraz przemysłu i sektora usług wciąż rośnie. W obliczu powolnego wyczerpywania się złóż nieodnawialnych paliw organicznych oraz by spowolnić negatywne zmiany klimatyczne coraz częściej wykorzystuje się sposoby na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł takich jak na przykład energia słoneczna, wiatrowa czy też wodna. Technologie z tym związane wciąż się rozwijają i stają się coraz bardziej efektywne oraz ekonomiczne. Dlatego też przewiduje się, iż w niedalekiej przyszłości odnawialne źródła energii staną się jedną z najczęściej stosowanych metod pozyskiwania energii.

Energia kiedyś i dziś
Przed okresem powszechnego wykorzystywania energii elektrycznej przez człowieka, w codziennym życiu korzystał on z naturalnych źródeł energii. Słońce dostarczało ciepło oraz światło, woda i wiatr napędzały proste maszyny (na przykład wiatraki), a spalanie drewna pozwalało na obróbkę surowców i przyrządzanie posiłków. Upowszechnienie energii elektrycznej sprawiło, iż praktycznie zastąpiła wymienione źródła – dostarcza nam światło, ciepło oraz energię niezbędną do działania urządzeń.  Jednak wytwarzanie energii wiąże się z koniecznością wykorzystywania surowców takich jak na przykład węgiel lub ropa naftowa. Problem leży w ich ograniczonej ilości – człowiek wykorzystuje coraz więcej surowców, których złoża prędzej czy później ulegną wyczerpaniu. Co wtedy?
Rozwiązaniem tego problemu mogą być odnawialne źródła energii, których wykorzystanie nie wiąże się z ich wyczerpywaniem, bowiem ich zasób odnawia się w krótkim czasie.  Zalicza się do nich energię słoneczną, wiatrową, geotermalną, wodną oraz pochodzącą ze spalania biomasy. W dzisiejszym artykule zajmiemy się bliżej energią pochodzącą ze Słońca.
Źródłem energii słonecznej jest Słońce, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne rozchodzące się we wszystkich kierunkach i dochodzące praktycznie do każdego zakątka Ziemi.  Energia ta, może zostać zamieniona na ciepło (kolektory słoneczne) oraz prąd (poprzez ogniwa fotowoltaiczne oferowane przez firmę Dezin, którą można znaleźć wpisując hasło Fotowoltaika Rybnik do wyszukiwarki). Pierwsze z nich najczęściej instalowane są na dachach budynków i służą do podgrzewania wody lub ogrzewania mieszkania. Energię elektryczną można uzyskać dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, które do jej produkcji wykorzystują energię pochodzącą ze Słońca. Energia ta posiada wiele zalet – jest bezpieczna dla środowiska, bowiem nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, jej zasoby są nieograniczone, a także jest niemal wszechobecna.  Oczywiście, aby efektywnie z niej korzystać należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak jej cykliczność, zmiany natężenia w różnych porach roku oraz wpływ warunków atmosferycznych.

Energia słoneczna coraz popularniejsza
Chociaż wciąż nie wykorzystujemy energii słonecznej na skale masową to podróżując po Polsce coraz częściej możemy zaobserwować na dachach i w okolicach domów instalacje z ogniwami fotowoltaicznymi. Ich popularność wiąże się między innymi z modą na ekologiczny tryb życia oraz wciąż rosnącymi kosztami energii elektrycznej, pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Wszystko wskazuje na to, iż jej wykorzystanie przez gospodarstwa domowe w nadchodzących latach wzrośnie i powoli zacznie wypierać energię, która pochodzi z nieodnawialnych źródeł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz