sobota, 30 maja 2015

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Coraz więcej ludzi interesuje się rozwiązaniami pozwalającymi na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł  do pozyskiwania energii. Popularne stają się na przykład przydomowe instalacje wiatrowe pozwalające na zamianę mocy wiatru w elektryczność. Innym rozwiązaniem są systemy, które pozwalają na przekształcenie promieniowania słonecznego w użyteczną dla nas postać. Służą do tego kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne, które często są uznawane za ten sam rodzaj instalacji. Istnieje jednak między nimi znaczna różnica: pierwsze z nich pozwalają na zamianę energii słonecznej w ciepło, a drugie służą do pozyskania energii elektrycznej.

Różnice
Chociaż oba typy instalacji korzystają z tego samego źródła energii odnawialnej to cel ich działania jest całkowicie odmienny. Kolektory słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego w celu ogrzania wody. Prowadzi do tego trzy etapowy proces:
  • na początku promieniowanie słoneczne zostaje przez kolektor zamienione w ciepło,
  • w drugim etapie wytworzona energia zostaje przekazana nośnikowi ciepłą, którym może być na przykład ciecz lub gaz,
  • w ostatnim etapie nośnik ciepła dociera do zbiornika z wodą, którą ogrzewa.
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to dwa całkiem odmienne systemy.
Istnieje wiele rodzajów kolektorów słonecznych, lecz ich główna zasada działania jest stała. Używa się nich przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej oraz basenowej, jako dodatkowy sposób na ogrzanie budynku lub też źródło ciepła technologicznego.


Panele fotowoltaiczne służą do zamieniania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Są coraz popularniejsze wśród gospodarstw domowych, bowiem pozwalają na uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii. Stały ich rozwój technologiczny sprawia także, że są coraz bardziej wydajne - kiedyś stosowano je wyłącznie w niewielkich urządzeniach elektrycznych takich jak na przykład kalkulatory, a w dzisiejszych czasach potrafią już być znaczącym źródłem energii dla gospodarstwa domowego. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących latach będą coraz popularniejszym rozwiązaniem naszych problemów z pozyskiwaniem energii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz